top of page

בודק חשמל סוג 03

בודק חשמל סוג 03

 • מעוניין להזמין בדיקת חשמל?

 • צפויה לך ביקורת של חברת החשמל?

 • מחפש בודק חשמל סוג 03 עם ניסיון רב שנים?


ברנרד מורן הינו מהנדס בודק סוג 03 עם שנים של ניסיון בתחום. אנו מבצעים בדיקות חשמל ברמה הגבוהה ביותר, ללקוחות פרטיים ומוסדיים: בתים פרטיים, וילות, מפעלים, תחנות כוח, נדל"ן מסחרי, גופים ציבוריים, משרדי ממשלה ועוד. שירות אמין, מהיר ומקצועי והפקת האישורים המתאימים לרשויות השונות: עיריות, מכבי אש, חברת החשמל, חברות ביטוח ועוד.

אודות "מורן מהנדסים"

רשימת השירותים שאנו מספקים

מתי נזמין בודק חשמל?

בודק חשמל סוג 3 יוכל לסייע לנו ב3 סיטואציות:

שלב התכנון של פרויקט – בין אם מדובר במערכת חשמל פרטית, מוסד גדול או מתקן חשמל גדול – יש להיעזר בשירותיו של בודק חשמל מוסמך, ע"מ לוודא שהפרויקט מתוכנן כהלכה בהתאם לתקנים הנדרשים ובהתאם להנחיות הבטיחות. בשלב זה ניתן לבצע סימולציות שונות ע"מ להבטיח שמערכת החשמל החדשה תדע לעמוד בעומסים הצפויים.

בדיקה תקופתית – מעבר לנושא הבטיחותי, החוק מחייק עסקים רבים ומוסדות ציבור לבצע בדיקה תקופתית של מערכת החשמל. בדיקות חשמל תקופתיות נועדו לאתר כשלים ולוודא את תקינות המערכת. את תוצאות הבדיקה יש להגיש לרשות הרלוונטית ובמקרים רבים נמצא כי בדיקה תקופתית מנעה אסון כבד. בין הגופים שמבקשים בדיקות תקופתיות ניתן למנות עיריות, מכבי אש, חברות ביטוח, משטרה ועוד.

הערכות לפני ביקורת – ישנם מקרים בהם הביקורת מתואמת מראש.  במקרים אלו, מומלץ להזמין מבעוד מועד בודק חשמל סוג 03 ע"מ שיבצע בדיקה מקדימה ויוודא את תקינות המערכת. בדיקה זו נועדה לחסוך "הפתעות" בזמן הביקורת, לחסוך זמן ולחסוך עיכובים מיותרים בקבלת היתרים. לעיתים המערכת נמצאת תקינה לחלוטין, ולעיתים נמצאים ליקויים הדורשים תיקון מיידי.


בדיקות חשמל מצילות חיים -
כתבה בערוץ 2 עם מורן מהנדסים

בודק סוג 3

מתי לקוחות פרטיים נדרשים לשירותו של בודק חשמל?

תכנון מערכת חשמל + בדיקת חשמל מקיפה – נדרשים במסגרת תכנון מערכת חשמל בבית פרטי חדש, וילה, בניית בריכה, ביצוע שיפוץ גדול, הוספת יחידת דיור נוספת או לחילופין חלוקת הבית ליחידות דיור נפרדות. עבודה יסודית ומקצועית של בודק חשמל סוג 03 תבטיח את תקינות המערכת ואת פעולתה הסדירה. רשויות שונות ידרשו את חתימתו של הבודק לצורך אישור המבנה.

ישנם 3 סוגי בודקים

בהזמנת בדיקת חשמל, יש לוודא כי בודק החשמל מחזיק בדרגת ההסמכה המתאימה. משרד התמ"ת מסווג את הסכמות בודקי החשמל לפי 3 סוגים:

בודק חשמל סוג 1 – חשמלאי המורשה לבדוק מתקנים תלת פאזיים במתח נמוך עד 3X80 אמפר בלבד. כמו כן, החשמלאי מורשה לבדוק ולטפל בעבודות חשמל אשר תוכננו/בוצעו על ידו. לצורך קבלת הסמכה זו, נדרשות לפחות 5 שנות ניסיון בתור חשמלאי-טכנאי.

בודק חשמל סוג 2 – מחזיק בהסמכות של בודק חשמל סוג 1, ובנוסף מורשה לבדוק מתקנים תלת פאזיים במתח נמוך עד 3X250 אמפר. בנוסף, בודק סוג 2 מורשה לבדוק ולטפל בעבודות חשמל אשר תוכננו/בוצעו על ידו. על מנת לקבל הסמכה זו, נדרשות לפחות 5 שנות ניסיון בתור חשמלאי-טכנאי.

בודק חשמל סוג 3 – בודק חשמל סוג 3 הינו בעל ההסמכה הגבוהה ביותר. מורשה לבדיקת מתקני חשמל מכל סוג, לרבות תכנון מתקני חשמל גדולים. לצורך קבלת הסמכה זו נדרשות שנתיים ניסיון בעבודה בתור חשמלאי-מהנדס.

הבהרה - "חשמלאי בודק" כפי שהרבה מחפשים, אינו בודק חשמל ובטח שאינו בודק חשמל מוסמך. מדובר בהכשרה מקצועית שונה לחלוטין ופחות מקיפה. בציבור הרחב ישנו בלבול בין ההסמכות השונות.

מניעת התחשמלות ושריפות

מבחינה בטיחותית, אסונות שמקורם במערכות חשמל תקולות הינם האסונות הכבדים ביותר. מדי שנה אנו מתבשרים על מקרים מצערים בהם מערכת לא תקינה הפכה למלכודת אש של ממש. עם חשמל לא משחקים.

תקלה במערכת החשמל יכולה לנבוע ממספר גורמים: הזנחה פושעת, תכנון לקוי של המערכת או שימוש לא סביר ולא בטיחותי במערכת. האתגר של חשמלאי בודק סוג 3 הינו לצמצם למינימום את הסיכוי לתקלה שכזו. בודק חשמל עושה שימוש בכלים מקצועיים כמו צילום תרמוגרפי ובדיקות העומסים, וזאת במטרה לדמות מצבי אמת ולחשוף את מגבלות המערכת.


בדיקות חשמל ב2 שלבים

לאחר שהזמנתם חשמלאי בודק סוג 3 מטעם "מורן מהנדסים" הוא יבצע עבורכם בדיקות עיקריות בשני שלבים:

 

בשלב הראשון ישנן בדיקות המבוצעות במפעל היצרן בנוגע לדגם הלוח שהוזמן. מדובר בבדיקות שגרתיות, מדגמיות או בדיקות מיוחדות על פי החלטת היצרן או על פי תקנים מסוימים.

בדיקות נוספות המבוצעות בשלב השני:

 

 • בדיקה חזותית

 • בדיקת תכניות החשמל

 • בדיקת התאמתו של המתקן המוצב לתוכניות החשמל

 • בדיקת רציפות ההארקה ואיכותה

 • כיול הגנות בהתאם למדידות במתקן

 • בדיקת הבידוד במעגלי החשמל

 • בדיקת טיב החיבורים, העומסים והמתחים בהם עומדת המערכת

 • בדיקת לוחות חשמל

 • בדיקה תרמו-גרפית

 • בדיקת לינאריות המתח ואי קיומם של עיוותים באספקה

 

 

מניעת התחשמלות ושריפות

 

מבחינה בטיחותית, אסונות שמקורם במערכות חשמל תקולות הינם האסונות הכבדים ביותר. מדי שנה אנו מתבשרים על מקרים מצערים בהם מערכת לא תקינה הפכה למלכודת אש של ממש. עם חשמל לא משחקים.

 

תקלה במערכת החשמל יכולה לנבוע ממספר גורמים: הזנחה פושעת, תכנון לקוי של המערכת או שימוש לא סביר ולא בטיחותי במערכת. האתגר של חשמלאי בודק סוג 3 הינו לצמצם למינימום את הסיכוי לתקלה שכזו. בודק חשמל עושה שימוש בכלים מקצועיים כמו צילום תרמוגרפי ובדיקות העומסים, וזאת במטרה לדמות מצבי אמת ולחשוף את מגבלות המערכת.
 

הניסיון מדבר

בתחום החשמל הניסיון תמיד משחק תפקיד. אין בכך כדי לפגוע במהנדסי חשמל חדשים, אך אין תחליף לידע הפרקטי שאדם צובר בשטח לאחר ביצוע מאות פרויקטים מסוגים שונים. מורן מהנדסים ביצעה לאורך השנים תכנון, פיקוח, בדיקה והוצאה לפועל של פרויקטי חשמל עבור שדות תעופה, כלי שיט, גופים ציבוריים ומשרדים ממשלתיים רבים. כך שאיתנו תוכלו להיות בטוחים כי אתם נמצאים בידיים טובות.

חשוב לזכור

מערכות החשמל מהוות מרכיב מרכזי בכל בית עסק, בכל מפעל ובכל בית פרטי. בדיקות חשמל תקופתיות הינן הכרחיות להבטחת אמינות ההספקה ובטיחות המשתמש. המחיר של תקלות במערכת החשמל עלול להיות גבוה מאד. הן ברמה הכספית והן ברמה האנושית. באחריותנו לפעול במקצועיות להפחתת הסיכונים בשטח למינימום האפשרי. צוות "מורן מהנדסים" כאן לשירותך בכל נושא.

בכל שאלה - צור קשר

bottom of page